WGGiIS WGGiIS

KATEDRA GEODEZJI INŻYNIERYJNEJ I BUDOWNICTWA

Teledetekcja Bliskiego Zasięgu na specjalności Geodezja Inżynieryjno-Przemysłowa



Celem części zajęć z przedmiotu Teledetekcja Bliskiego Zasięgu na specjalności Geodezja Inżynieryjno-Przemysłowa jest weryfikacja zapisów bazy danych GESUT z wykorzystaniem urządzeń elektromagnetycznych.
W ostatnich dniach studenci pod okiem prowadzących dr Łukasza Ortyla i mgr Marty Gabryś przeprowadzili pomiary z zastosowaniem jednostek georadarowych, które poza lokalizatorami elektromagnetycznymi są ostatnim, ale zasadniczym punktem realizacji inwentaryzacji podziemnych sieci uzbrojenia np. według brytyjskiej normy PAS 128. 

W ramach zajęć terenowych studenci mieli okazję zapoznać się z 2 jednostkami:

  • doświadczoną terenowo, lecz wciąż dziarską –  MaląRamac CU/II – otwarta konstrukcyjnie jednostka służy jako idealne narzędzie modelowo-dydaktyczne
  • współczesną „czarną skrzynką” – rozwiązaniem typu user-friedly- Leica DS2000

i sposobami realizacji pomiarów z bieżącym pozycjonowaniem metodami geodezyjnymi z wykorzystaniem tachimetrów zrobotyzowanych Leica: MS50 i 1102. Dzięki ćwiczeniom studenci  zapoznają się z nieszablonowym zastosowaniem tych instrumentów, które w „locie” zasilają dane georadarowe pozycją w PUWG z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów radiowej transmisji informacji.

Dane zebrane, kolejny etap zajęć to głębsze przetwarzanie pozyskanych danych oraz ich integracja z innymi danymi geoprzestrzennymi (chmury, rastry, wektory).

Dziękujemy za użyczenie sprzętu Leica Geosystems Polska!

 

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By KGIiB AGH